New items
Efekt neuro : pedagogika i uwodzenie umysłów
Trening umiejętności społecznych dzieci i młodzieży. Cz. 2
Solozofia : sztuka, która pozwala czuć się spełnionym i cieszyć się życiem w pojedynkę
Emocje : wszystko, co czujesz : przewodnik dla dzieci po świecie uczuć
Kryteria dojrzałości osobowości : interpretacja z perspektywy personalistycznej
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy i Nękaniu, w tym Cybernękaniu w Szkole (7 listopada)

Obchody Dnia Przeciwko Przemocy i Nękaniu, w tym Cybernękaniu w Szkole odbywają się w pierwszy czwartek listopada. W 2024 roku Dzień obchodzimy pod hasłem „Chroni, edukuje, wzmacnia: apel uczniów o bezpieczne i inkluzywne szkoły”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że wszelkie formy przemocy w szkole stanowią naruszenie praw dzieci i młodzieży do edukacji, zdrowia oraz poczucia bezpieczeństwa. Obchody tego dnia mają przyczynić się do wzmocnienia partnerstwa w podejmowaniu inicjatyw służących zapobieganiu i eliminowaniu przemocy i znęcania się, w tym nękania za pomocą technik cyfrowych (cybernękania). Ważne jest również zwrócenie uwagi na pilną potrzebę zajęcia się pierwotnymi przyczynami zjawiska przemocy szkolnej i na konieczność promowania kultury poszanowania praw uczniów z jednej strony, a zerowej tolerancji dla przemocy z drugiej. Proklamując Dzień, UNESCO apeluje do państw członkowskich, agend ONZ, innych organizacji międzynarodowych i szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego o wsparcie dla idei obchodów Dnia, pomoc w ich promocji i organizacji, zarówno w skali międzynarodowej, krajowej, jak i – przede wszystkim – lokalnej.

Zobacz w zbiorach Biblioteki:
Cyberprzemoc katalogi.pbp.poznan.pl
Mowa nienawiści katalogi.pbp.poznan.pl
Przemoc w szkole katalogi.pbp.poznan.pl

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy i Nękaniu w Szkole_2024.png

Dzień Internetu (29 października)

29 października obchodzony jest Dzień Internetu dla upamiętnienia wysłania pierwszej wiadomości pomiędzy dwoma komputerami.
Wydarzenie to miało miejsce 29 października 1969 roku. Profesor UCLA Leonard Kleinrock i jego student, programista Charley Kline, za pomocą łącza w sieci ARPANET (prototyp dzisiejszego Internetu) postanowili wysłać tekst „login” do komputera w Stanford Research Institute, obsługiwanego przez programistę Billa Duvalla. System zawiesił się jednak po dodaniu dwóch pierwszych liter, stąd premierowa wiadomość brzmiała „lo”. Po pewnym czasie system zaczął ponownie działać, dzięki czemu udało się wysłać pełny komunikat.
Obecnie do Internetu ma dostęp około 4 miliardów ludzi. To ponad 50% populacji całej Ziemi. W Polsce z Internetu korzysta już ponad 30 milionów osób, które dziennie spędzają w nim powyżej 6 godzin!
W dniu Internetu warto zastanowić się nad tym, jak sieć wpływa na nasze życie, zapoznać się z historią jej powstania, a także dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z jej dobrodziejstw.
źródło: bimkal.pl

Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi Internetu w zbiorach PBP: katalogi.pbp.poznan.pl

29 października Dzień Internetu.jpg